Laptop şarj olmuyorsa ve şarj olmadığı için doğal olarak açılmıyorsa, bunun nedenleri her laptopta farklı olmaktadır. Sorun olan genelde şarj soketini arızalanması, batarya arızası, yada şarj cihazında olmaktadır. Öncelikle şarj olmuyor şikayetiyle gelen laptop, hızlıca sorunun şarjdan mı yoksa, başka bir bileşenden mi olduğunu belirlememiz gerekmektedir.

 

Tel: 0216 459 75 75

 

Bunun için arıza tespiti yaparak sorunun tespiti yapılmaktadır. Eğer sorun şarj soketi, şarj cihazı yada şarj kablolarından kaynaklanıyorsa hemen bir kaç saat içerisinde sorunun çözümünü sağlamaktayız. Fakat buralardan kaynaklanmaması, durumunda da sizlere konuyla alakalı geniş  bir bilgi verilmektedir. Şimdi bunları başlıklar halinde inceleyelim.

Anakart Sebebiyle Şarj Olmaması

Laptop anakart da oluşan problem nedeniyle, şarj olmama nedeni vardır. Şarj soketinin kimi zaman anakarta yapışık, kimi zamansa şarj soketi kablo ile anakarta bağlanmaktadır. Bu kablolu sistemde kablolardan biri arızalanabilir yada sıvı temaslarında oksitlenebilir, bu kablonun değişimiyle laptop yeniden şarj olmaya başlamaktadır.

Şarj Soketinin Arızalanması

Şarj soketinin arızalanması da en sık rastlanan arızalar arasında dır. Çok farklı nedenlerden dolayı soket değişimi gerekebilmektedir. Bunlardan en önemli sebep ise şarj soketinin dinamik kullanılmasıdır. Sürekli çıkarma ve takma sırasında, çok nazik olunması gerekmektedir. Sert çıkarma ve takmalar zamanla soketin yerinden oynamasına ve en sonunda kopmasına neden olmaktadır.

Şarj Cihazının Arızalanması

Şarj cihazının arıza yapıp, yapmadığını kendinizde deneyerek görebilirsiniz. Laptopunuzu servisimize getirirseniz, hemen şarj cihazından olup olmadığını başka bir şarj deneyerek size söyleyebiliriz. Orjinal şarj cihazları firmamız bünyesinde bulunmaktadır.